SPIONEN.SE

nyheter för studenter och anställda vid göteborgs universitet

Saturday
May 18th
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Spionen.se Reportage Så inreder du trendigt och nästan gratis

Så inreder du trendigt och nästan gratis

Miljötänk. I köket samsas en massa saker om utrymmet, ungefär hälften är second hand- fynd och hälften ärvt från släktingar. Exempelvis så är de citrongula gardinerna Annas farmors gamla och stolarna kommer från Martins föräldrar.
 I köket samsas en massa saker om utrymmet, ungefär hälften är second hand-fynd och hälften ärvt från släktingar. Exempelvis är de citrongula gardinerna Annas farmors gamla och stolarna kommer från Martins föräldrar.

"Fråga om du får rota på mormors vind"

Alldeles vid hållplatsen Getebergs­äng, just i skuggan av Lisbergs alla torn, bor konst- och språkstudenten Anna och teologistudenten Martin. Parets estetiska intresse sätter sin prägel på lägenheten, som är ett rivningskontrakt.
Både Anna och Martin är förtjusta i svensk design och 50- och 60-talsstil. Några av de möbler som hamnar i blickfånget är klassiska 50- talshyllor i teak. En av dem hittade Martin utanför sin förra lägenhet, med lappen "den som vill ha den får ta den" på.
För paret är det viktigt att konsumera miljömedvetet. I köket samsas emaljkärl, gamla plåtburkar och designporslin om utrymmet, hälften second hand-fyndat och hälften ärvt. Släktingar och vänners dammiga vindar kan vara rena guldgruvan, det bevisas här och är även Annas hetaste tips .
– Fråga om du får rota på mormors vind, då kommer du säkert hitta en massa saker, uppmuntrar hon.

 

 "Bjud in vännerna på pysselkvällar"

I kollektivet Bob i Hjällbo doftar det äppelpaj, vanilj och kanel och rummen rentav andas kreativitet. Marie, Erik och Gustaf som bor där har tillsammans skapat ett hem med
Mysbelysning. På kollektivet Bobs balkong sticker det nästan i ögonen av grönt. Där växer smultron, dill, tomater, squash och en hel hög andra växter, allt i skenet av en myriad av kulörta lyktor.
Mysbelysning. På kollektivet Bobs balkong sticker det nästan i ögonen av grönt. Där växer smultron, dill, tomater, squash och en hel hög andra växter, allt i skenet av en myriad av kulörta lyktor.

mycket egen och oerhört gemytlig stil, utan att det för den sakens skull kostat skjortan. I köket sitter man på stolar de klätt om själva eller på en ärvd kökssoffa, på balkongen står ärvda möbler som målats om och fräschats upp.
Det största rummet tjänar både som vardagsrum och som Eriks sovrum och skapar det självklara hjärtat i kollektivet. Vardagsrummet lyses upp av oräkneliga lampor och ljus­slingor i bästa vintage- och kitschstil och på en oansenlig Ikeahylla står ungefär en miljon sällskapsspel redo för storslagna spelkvällar.
Erik jobbar som kostymör och scenograf och mycket av inredningen är hans verk. Han har sedan länge en fäbless för lampor och har under årens lopp samlat på sig fler än han får plats med. De är second hand-fynd allihop och har i genomsnitt kostat runt 50 kronor.
– För att fynda second hand ska man gå till ideella organisationer och stå i kö innan det öppnar, säger Erik. Han poängterar vikten av tålamod då det kan ta tid innan man hittar det man söker.
– Gör saker själv, uppmanar Marie. Jag har exempelvis gjort tavlor av en Stålmannentidning köpt för en krona.
– Se potentialen i saker, tillägger Gustaf. Det var nära att vi inte köpte köksstolarna för att de hade ett fult tyg på sitsen. Det får man bortse från och klä om saker själv.
– Bjud in till pysselkväll, uppmanar de entusiastiskt.

Text och foto: Johanna Malm

Bordet har Anna ärvt av sin farmor. Kopparna är fyndade på en loppis i en källare i Eriksbo och kostade nästan inga pengar alls.Byrån har Anna ärvt av sin mamma. Hatt­asken kommer från Annas farmor.Som en skänk från ovan stod hyllan en dag utanför Martins gamla lägenhet med en lapp som det stod ”den som vill ha den får ta den” på. Gissa om han tog den.Ett stilleben av vintageprylar, växter och kokböcker i köksfönstret.Kollektivets största rum är till brädden fyllt av oräkneliga vintagelampor som skapar maximal mysfaktor åt pyssel-, plugg-  och vanliga vardagskvällar.


blog comments powered by Disqus
 

Nå ut till 35 000 studenter

Nå ut till 35 000 studenter

Den Götheborgske Spionen kommer ut till studenter och personal vid Göteborgs universitet.

Spionen är Göteborgs enda tidning som riktar sig uteslutande till studenter samtidigt som den bevakar en av Göteborgs största arbetsgivare. 

Tidningen trillar ner i brevlådan åtta gånger per år (fyra gånger per termin). Det handlar om sammanlagt 36 000 läsare varje månad, som får tidningen lagom till lördagskaffet. Det är alltså den bästa platsen att annonsera för dig som vill nå ut till Göteborgs studenter.

När kommer tidningen?

Spionen kommer ut följande datum under 2013:

Nr 1 Ute:7 februari
Nr 2 Ute: 9 mars
Nr 3 Ute: 13 april - Manusstopp för artiklar och annonser: 3 april
Nr 4 Ute: 25 maj - Manusstopp för artiklar och annonser: 15 maj

Din prenumeration på Spionen

Som student eller anställd vid Göteborgs univesitet får du Spionen direkt hem i brevlådan fyra gånger per termin.


Ingen tidning?

Har inte Spionen kommit som den ska?

Ring 031-80 47 20 eller skriv till Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den .

Händer det ofta att tidningen uteblir?

Kontakta redaktionen på 031-786 53 70 eller Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Om Spionen

Götheborgske Spionen är en politiskt och religiöst obunden tidning som riktar sig till studenter och anställda vid Göteborgs universitet. Tidningen ges ut av Tidningsföreningen Götheborgske Spionen. Huvudman för föreningen är GUS, Göteborgs universitets studentkårer. Spionen kommer ut med åtta nummer per år.

Ge artikeln ett omdöme på Google+

Reportage i Spionen

 

Hon klättrar mot toppen

Chalmeristen Cecilia Horak är på väg uppåt. Fyra dagar i veckan befinner hon sig uppåt väggarna i Klätterlabbet och snart ställer hon upp i SM i boulderklättring

 

Journalist, student och benknäckare

Ingen hade väl kunnat ana att han efter skoltid knäcker revben och dunkar folk i wrestling-ringens golv. Inte heller att det faktiskt inte är han som gör det, utan hans alter ego. Spionen har träffat Andreas Svensson, journaliststudenten som hittade hem bland blod, svett och karaktärer i GBG Wrestling. I ringen är han Nifelwarg.

Share/Save/Bookmark