– Det är anonyma angivelser från någon som vill ha bort mig från företaget, säger Mats Odersjö i en intervju med Spionen.
Läs fler artiklar här:
Mats Odersjö förnekar bestämt alla anklagelser som kommit fram i media om lägenhetsförmedling vid sidan av till vänner och bekanta. Däremot erkänner han att han tänjt på regelverket.
– Jag har gått för långt på ett ställe. Men det är en bagatell som inte kostat SGS något eller gett mig själv ekonomisk vinning. Jag har en dialog med styrelsen om det här, säger han.
En bagatell, vad menar du?
– Jag vill inte gå in på det. Däremot kan jag och styrelsen ha olika uppfattningar om vad en bagatell är.
Mats Odersjö berättar att avskedandet kom som en chock.
– Det kom som en blixt från en klar himmel, en fullständig chock, säger han.
Nu får han inte besöka kontoret, telefon och mail är stängda och en intern utredning pågår om vad som hänt.
– Jag känner mig fruktansvärt orättvist behandlad. Det är anonyma angivelser från någon eller några som vill ha bort mig från företaget.
Just nu avvaktar han vad som händer och har konsulterat rådgivare och advokat.
– Jag har ju inget jobb så självklart funderar jag på vad som ska hända. Jag pratar med rådgivare och har ett juridiskt ombud, säger han.
SGS styrelse vill fortfarande inte kommentera orsaken till varför Mats Odersjö fått lämna vd-posten.
– Vi väntar fortfarande på internutredningen och innan den är klar kan vi inte säga något om det, säger en av styrelsens studentrepresentanter, Leonard Schmidt till Spionen.
text: mathilda andersson nwachukwu
foto: frida klingberg




