SPIONEN.SE

nyheter för studenter och anställda vid göteborgs universitet

Monday
May 20th
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Spionen.se Noterat Studentbostäder byggs i Majorna

Studentbostäder byggs i Majorna

20 nya studentbostäder ska byggas på Kustgatan 10 i Majorna. Inflyttning sker under höstterminen. Renoveringen kommer att påbörjas snarast och beräknas kosta 350 000 kronor.
– Som planerna ser ut nu så kommer de att stå klara i slutet av maj och då kommer vi direkt att lägga ut dem till Boplats Göteborg. Vi räknar kallt med att alla kommer att vara uthyrda första augusti, säger Rickard Nilsson, chef för lokalförvaltningen i Göteborg Stad, till Metro.
 

Nå ut till 35 000 studenter

Nå ut till 35 000 studenter

Den Götheborgske Spionen kommer ut till studenter och personal vid Göteborgs universitet.

Spionen är Göteborgs enda tidning som riktar sig uteslutande till studenter samtidigt som den bevakar en av Göteborgs största arbetsgivare. 

Tidningen trillar ner i brevlådan åtta gånger per år (fyra gånger per termin). Det handlar om sammanlagt 36 000 läsare varje månad, som får tidningen lagom till lördagskaffet. Det är alltså den bästa platsen att annonsera för dig som vill nå ut till Göteborgs studenter.

När kommer tidningen?

Spionen kommer ut följande datum under 2013:

Nr 1 Ute:7 februari
Nr 2 Ute: 9 mars
Nr 3 Ute: 13 april - Manusstopp för artiklar och annonser: 3 april
Nr 4 Ute: 25 maj - Manusstopp för artiklar och annonser: 15 maj

Din prenumeration på Spionen

Som student eller anställd vid Göteborgs univesitet får du Spionen direkt hem i brevlådan fyra gånger per termin.


Ingen tidning?

Har inte Spionen kommit som den ska?

Ring 031-80 47 20 eller skriv till Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den .

Händer det ofta att tidningen uteblir?

Kontakta redaktionen på 031-786 53 70 eller Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Om Spionen

Götheborgske Spionen är en politiskt och religiöst obunden tidning som riktar sig till studenter och anställda vid Göteborgs universitet. Tidningen ges ut av Tidningsföreningen Götheborgske Spionen. Huvudman för föreningen är GUS, Göteborgs universitets studentkårer. Spionen kommer ut med åtta nummer per år.


Share/Save/Bookmark