Annons

SPIONEN.SE

nyheter för studenter och anställda vid göteborgs universitet

Friday
May 18th
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Spionen.se Arbetsliv Niklas hittade en helt egen nisch

Niklas hittade en helt egen nisch

 

Ledarskap i slöjd och kulturhantverk – så heter ett nytt, unikt, program vid Göteborgs universitet som börjar till hösten.
Ledarskap i slöjd och kulturhantverk – så heter ett nytt, unikt, program vid Göteborgs universitet som börjar till hösten.

2009 och finanskris. Nyutexaminerad och utan arbetslivserfarenhet var det inte lätt för samhällsvetaren Niklas Hill att få jobb. Men han gav inte upp – i stället flyttade han till Stockholm och startade eget konsultföretag.

Namn: Niklas Hill
Ålder: 28
Utbildning: Fil. Mag i historia, Master i Global Studies
Bor: i Stockholm.
Tips: Våga. Var inte rädd för att göra misstag.
Inkomst: Ingen aning, det varierar extremt mycket.
Hur mycket jobbar du? 40 timmar i veckan. Tack och lov har jag vänner som säger till när jag
jobbar för mycket.

– Jag visste ju att det fanns en marknad för det jag kunde, säger Niklas Hill som kallar sig samhällsentreprenör.
Han är historiestudenten från Tyskland som för några år sedan bestämde sig för att hoppa på ett helt nytt program: Globala studier. Ingen visste riktigt vad utbildningen, som fokuserade på hållbar utveckling och internationellt utvecklingsarbete, skulle leda till och företagen och organisationerna där Niklas sökte jobb hade inte hört talas om den.
 

Flytten till Stockholm blev ett enkelt beslut, trots att Göteborg egentligen känns mer hemma. Det var ju i huvudstaden uppdragen fanns.
– Hade jag bott kvar hade jag inte kunnat göra det jag gör. Eller så hade jag spenderat halva livet med att åka tåg, säger Niklas Hill som två år efter examen lever på sitt företag Trinambai Consulting.

Och tåg får han åka en del ändå. När Spionen träffar honom är han på visit i Göteborg för att lansera sin nya bok, Medlemsmodellen, som han skrivit tillsammans med en annan konsult. En dryg vecka efter utgivning är hela första upplagan i princip slutsåld.
Boken handlar om en del av det som är Niklas affärsidé: hur organisationer ska få fler medlemmar. I sitt företag håller han bland annat i utbildningar, gör analyser och hjälper till med
orgisationsutveckling och medlemsrekrytering i ideella föreningar. Hållbar utveckling är ledstjärnan – social, ekologisk och ekonomisk.
Idén till boken fick han när han jobbade som studentinformatör för akademikerförbundet, och hade som uppgift att rekrytera studentmedlemmar.
– Jag märkte att jag var rätt bra på det. Jag har också ett bredare perspektiv än någon som jobbat på samma plats i tio år eftersom jag jobbat i så många organisationer, jag fungerar ofta som ett bollplank.

Redan under studietiden engagerade sig Niklas Hill i ideella organisationer, bland annat i en studentkårsstyrelse, Akademikerförbundet SSR och som ordförande i Utrikespolitiska föreningen vid GU. När han sökte jobb upplevde han inte att det var något som arbetsgivarna värdesatte särskilt högt men som konsult har han stor nytta av det.
– Utan den erfarenheten hade jag aldrig kunnat göra det jag gör idag. Jag fick ta mycket ansvar redan som ung och många misstag man kan göra gjorde jag ju redan då så jag behöver inte göra om dem nu.

Att starta eget företag var inte bara en enkel match, trots starta eget-bidrag. En av utmaningarna var att börja ta betalt för något han tidigare gjort gratis, och att veta hur mycket han skulle ta betalt. Tur då att han som student var van att leva på små marginaler. Men Niklas hade hittat sin egen nisch och snart började uppdragen rulla in. Efter ett halvår kunde han börja leva på företaget. Det är det som är det bästa med jobbet tycker Niklas: att göra något för samhället som han faktiskt får betalt för. Men pengarna har aldrig varit drivkraften.
– Jag måste kunna leva på företaget men det är inte det som är hela grejen. Det viktigaste är att kunna göra något vettigt och att företaget lever upp till det jag lovar, att det finns en social och miljömässig hållbarhet.

Att vara ensam anställd och göra allt själv blir ofta stressigt. Niklas försöker hålla sig till normala kontorstider och inte jobba dygnet runt som han gjorde i början. Samarbetet med andra konsulter underlättar.
– Att inse sina egna begränsingar och hitta andra som brinner för samma sak som kan komplettera en är viktigt. Tillsammans får man ett mycket större nätverk, säger Niklas.
Han påpekar att det inte räknas som att nätverka att lägga till någon på Facebook. Att gå på seminarier och föreläsningar och dela ut sitt visitkort är ett bättre sätt. Också de egna klasskamraterna kan vara värdefulla kontakter.
– Om någon gör bort sig och sviker sina klasskamrater på ett grupparbete till exempel, det kanske inte läraren märker, men då har man ju bränt sina broar och sitt anseende hos de klasskamraterna. Sverige är inget stort land, alla känner alla.

Nu siktar Niklas på att företaget ska bli mer väletablerat, också internationellt. Kanske kan han ha anställda om några år.
– Jag är inte rädd för att misslyckas och jag tror att det är viktigt. Det handlar om att tro på sin idé.

text: marie hedman
foto: frida klingberg

Bildgalleri:

”Jag måste kunna leva på företaget men det är inte det som är hela grejen. Det viktigaste är att kunna göra något viktigt.” ”Tillsammans får man ett mycket större nätverk.” ”Jag är inte rädd för att misslyckas och jag tror att det är viktigt.” Tre år efter examen lever Niklas Hill på sitt eget företag Trinambai consulting.


blog comments powered by Disqus
 

Nå ut till 30 000 studenter

Den Götheborgske Spionen kommer ut till studenter och personal vid Göteborgs universitet.

Spionen är Göteborgs enda tidning som riktar sig uteslutande till studenter samtidigt som den bevakar en av Göteborgs största arbetsgivare. 

Tidningen trillar ner i brevlådan åtta gånger per år (fyra gånger per termin). Det handlar om sammanlagt 36 000 läsare varje månad, som får tidningen lagom till lördagskaffet. Det är alltså den bästa platsen att annonsera för dig som vill nå ut till Göteborgs studenter.

När kommer tidningen?

Spionen kommer ut följande datum under hösten 2011:

Nr 5 Ute: 3 september - Manusstopp för artiklar och annonser: 22 augusti
Nr 6 Ute: 8 oktober - Manusstopp för artiklar och annonser: 26 september
Nr 7 Ute: 12 november - Manusstopp för artiklar och annonser: 31 oktober
Nr 8 Ute: 10 december - Manusstopp för artiklar och annonser: 28 november


Deprecated: Function split() is deprecated in /home2/spionse/public_html/modules/mod_janews/mod_janews.php on line 39

Din prenumeration på Spionen

Som student eller anställd vid Göteborgs univesitet får du Spionen direkt hem i brevlådan åtta gånger per termin.


Ingen tidning?

Har inte Spionen kommit som den ska?

Ring 031-80 47 20 eller skriv till Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den .

Händer det ofta att tidningen uteblir?

Kontakta redaktionen på 031-786 53 70 eller Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Om Spionen

Götheborgske Spionen är en politiskt och religiöst obunden tidning som riktar sig till studenter och anställda vid Göteborgs universitet. Tidningen ges ut av Tidningsföreningen Götheborgske Spionen. Huvudman för föreningen är GUS, Göteborgs universitets studentkårer. Spionen kommer ut med åtta nummer per år.

Ge artikeln ett omdöme på Google+

Läs mer om arbetslivet:

 

Hon sprider kunskap om rättigheter

På tredje långgatan ligger House of Win-Win där MR-piloterna huserar. Det är ett företag som jobbar med att utbilda organisationer och företag om vikten av mänskliga rättigheter och hur de berör oss alla. "Drömmen skulle vara om alla människor visste sina rättigheter, men där är vi tyvärr inte än" säger Jenny ­Eriksson, en av MR-piloterna.

 

Hon är en av 17 000

Sofie Flod fick in den berömda foten och sedan ledde det ena till det andra. Nu jobbar hon som miljömålssamordnare på länsstyrelsen i Västra Götaland och ger tips på hur du lika enkelt glider in i arbetslivet.

 

Brist på jobb ledde Ida på andra vägar

Ida Emanuelsson fick inga jobb som gymnasielärare efter examen. Istället sökte hon jobb på förskolan Tindra. Nu är hon snart ställföreträdande förskolechef.

 

Yrke: kvalitetschef

Pernilla Elfving är kemisten som blev kvalitetschef på Preem i Göteborg. Medvetna strategiska val har gjort att hon nått toppen.

 

Den normkritiske juristen

Erik Mägi prioriterade engagemanget framför karriären. Nu jobbar han för en nystartad ­antidiskrimineringsbyrå, skriver på sin andra bok och vill bredda synen på vad en familj egentligen är.

 

Han lämnade landstinget för Norge

Andreas Papagiannis är sjuksköterskan som lämnade sitt jobb på landstinget för bemanningsbranschen. Nu jobbar han i både Sverige och Norge, och gillar friheten det ger honom.

Reportage i Spionen

 

De vill förändra förorten

Politisk aktivism och studier. Två element som inte kopplas samman så ofta nu förtiden. Men för Aram Barazanda, Murat Solmaz och Majsa Allelin är det just detta som deras politiska engagemang handlar om.

 

Bluffuniversiteten ökar i Sverige

Med en examen från Standford University eller Oxford International University borde du kunna välja och vraka på arbetsmarknaden. Eller? Problemet med så kallade bluffuniversitet har vuxit i takt med internets utveckling och lagstiftningens oförmåga att hänga med.

Share/Save/Bookmark